Historie tábora

Před dávnými časy, v jedné předaleké galaxii...

Léta páně 2003

Hlavní vedoucí sir Pavel Dvořák jezdíval před mnoha staletími na tábory v předalekém Jankově, kde se seznámil s několika dalšími vedoucími a spolu rozjeli vlastní dětské tábory, nedaleko malebného města Sázava - na Sedlišti.

První ročník byl ve znamení kulatých brýlí a létajících košťat - Sázava se proměnila ve školu čar a kouzel v Bradavicích. Dětem se samořezjmě tenhle ročník moc líbil a věřte nebo ne, dodnes s námi jezdí ať už jako vedoucí nebo praktikanti "děti", které tehdy, před dlouhými 12ti lety byly na táboře poprvé! A těch si samozřejmě vážíme nejvíc!

2004 Cesta kolem světa

Naše republika v roce 2004, kromě vstupu do Evropské unie zažila i další, mnohem významnější událost. Ten, kdo přijel na Sázavu mohl mít možnost objet celý svět za pouhých 14 dní a tím smazat rekord Willyho Foga a zařadit se těsně za Járu Cimrmana, který stejnou distanc zvládl za jediný den, pouze tak, že stál nehnutě na místě a podle zákonů Einsteinovi relativity ho Země zkrátla obešla.

Avšak pro naše táborníky byla tato rychlost nepřijatelná, protože nám šlo hlavně o to, aby probádali všechny kontinenty a poznali všechny kultury světa a také se nám to povedlo. V tomtéž roce byla také rozšířena klubovna a chystali jsme stavět jídelnu.

2005 Honba za pirátským pokladem

Tento rok jsme se vydali za starým známým Jackem Sparrowem do Karibiku, brát bohatým a chudým dávat. Náš koráb se po Sázavě nesl rychle jako vítr a celý tábor nám také stejně rychle utekl. Nakonec jsme ale získali bájný poklad kapitána Rázroka a hlavně jsme si našli spoustu nových kamarádů a těšili jsme se, až se znovu potkáme za rok na širé sázavské hladině!

2006 Proč vyhynuli dinosauři v Sázavopravěku

Slavní sázavští badatelé, které o rozhovor marně prosil méně slavný David Attenborough, se znovu sešli na Sázavě, aby vyřešili záhadu - kam se poděli velcí pravěcí ještěři.

Nakonec se ukázalo, že nevyhynuli, ale že žijí dále mezi námi, ale pouze na Sázavě!

2007 METOJOB

Pod tajuplným názvem se skrývá ročník, kdy jsme navštívili Apache a jejich náčelníka Vinetoua na dálném divokém západě.

Mnohé z dětí netušily, že se za pár let "vrátí na místo činu" už né jako děti, které je třeba hlídat, ale jako náčelníci vlastních oddílových kmenů, které vyráží vstříc táborovým dobrodružstvím.

2008 Sázavská kolba, aneb klíčovou dírkou do středověku

V tomto roce jsme se vydali do dob rytířů a krásných princezen a bojovali jsme za Sázavu, aby byla i nadále takovou jako je, spolu se všemi ostatními malými rytíři jsme vyráželi na velkolepé výpravy po okolním kraji a bránili se nájezdům severských barbarů.

Tento ročník se proslavil náročnou 8mičkou, kterou zvládli opravdu jen ti nejlepší a nejotrlejší.

Nesmazatelně se nám do paměti vryla "Hra o průjmy", muzikálová noc na Sázavoštejně nebo výprava na hrad Šternberk.

V tomto roce se k nám také přidala celá řada "nováčků", kteří s námi zůstali i do těchto dní a nyní třeba píšou tento text.

2009 Před kamerou za kamerou (všichni musí stát)

V tomto roce se na Sázavu sjely snad všechny filmové hvězdy Holywoodu; žijící i ty polomrtvé. Společně jsme natočili nesmrtelnou komedii "Špitál v sázavském lese", o které Zdeněk Troška řekl, že jí stejně musel natočit on, protože nikdo jiný by takovou ... úžasný film ... nenatočil :)

2010 Trosečníci na ostrově "S"

Nebyl to Robinson Crusoe ani Tom Hanks kdo opravdu ztroskotali na pustém ostrově. Až sázavské děti poznaly, jaké to doopravdy je ztroskotat uprostřed oceánu prostřednictvím našeho tábora.

Všechny skupiny si udělaly své Wilsony a postavily si i záchranné vory, na kterých se zdárně zachránili a po proudu Sázavy se vrátily zpět domů.

2011 Indiana Jones

110 Indiana Jonesů se vypravilo hledat bájnou ztracenou archu. Na jejich cestě poznali divochy, museli se dostat přes nástrahy tajemného chrámu. Naučili se také práskat bičem a na puťáku se podívali do neznámých končin.

2012 Neverland, že nežije? Letos s Majklem ožije!

Smrt krále popu nás všechny zasáhla a tak i Sázava mu vzdala hold. Všechny děti udělaly vlastní kopii Majklova nosu i jeho slavnou rukavici se podařilo zdařile replikovat. Ti nejlepší Majklíci výhráli pro své oddíly důležité body v celotáborové hře a hlavně se všichni zúčastnili legendárního 88. partyzánského samopalu, který dokočily pouze 2 oddíly. Vítězství tehdy oslavil oddíl číslo 4. vedoucího Jirky Ubla, který nedopatřením dorazil až v prosinci téhož roku, jelikož si cestu zkráili přes Grónsko.

2013 Šmoulování na Šmoulovišti

Aneb modrá je dobrá! Nedaleko Sázavy vyrostla ze dne na den šmouli osada, kde se malí šmoulové bránili nájezdům zlého Gargamela, kterého sazřejmě nakonec porazili a vzali mu jeho poklad! Vydali se také na předlouhou cestu do Bohouňovic na staronový puťák, kde se všem moc líbilo.

2014 Hříšní lidé města sázavského, aneb rada Dvořátko zasahuje

V tomto roce se povedlo táborníkům rozřešit záhadnou vraždu v sázavské družstevní záložně a tak dostali proradnou, mstivou paní Chlupatou za katr a díky tomu si celé Posázaví oddychlo. Krom toho se museli vyšetřovatelé vydat na cestu po zrádném sázavském toku, aby přistáli v osadě Chocerady, kde nabrali síly na další půlku vyšetřování.

2015 Sázavští superhrdinové

Svět nás potřebuje! Tentokrát se děti vydaly mezi opravdové hrdiny. Nechyběl Neuvěřitelný Hulk, Superman, Batman, kočičí žena nebo Thor s jeho kladivem. Za vzpomínku rozhodně stojí pochod hrdinů, který čítal více než 35 kilometrů z našeho tábořiše až do vzdáleného Kácova.
Jistě všichni uznáte, že takovou výpravu zvládnou jen opravdoví superhrdinové!